Relacja z Marszu dla życia i rodziny - Tarnobrzeg 2016 

Daj dziecku szansę na rozwój w rodzinie

"Daj dziecku szansę na rozwój w rodzinie... zostań kandydatem na rodzinę zastępczą" - pod takim hasłem przebiegał piknik rodzinny zorganizowany w niedzielę, 5 października, przy Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu. Inicjatywę promującą rodzicielstwo zastępcze zorganizowało Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie "Brzeg".

Rodzinne świętowanie zainaugurowała Msza św. odprawiona w kościele pod wezwaniem świętej Barbary. - Dzieci osierocone biologicznie lub społecznie, dzieci z rozbitych rodzin mają trudności w budowaniu swojego poczucia przynależności do rodziny, a bez tego nie ma przecież umiejętności odnalezienia się w innych rolach społecznych, w grupie rówieśniczej, a wreszcie w rodzinach, które kiedyś same założą.

Bez możliwości czerpania dobrych wzorców, bez poczucia bezpieczeństwa, bez doświadczania miłości, dzieci te nie rozwiną skrzydeł – o roli rodziny w życiu każdego człowieka mówił w homilii przewodniczący Mszy św. ks. Tomasz Cuber. Podkreślał jak dobrym rozwiązaniem, w sytuacjach, gdy dziecko z różnych powodów nie może doświadczyć miłości najbliższych, są rodziny zastępcze. Rodzina zastępcza. To rozwiązanie sprawdza się na całym świecie. Bo rodzice, chociaż "zastępczy", dają to, czego nawet najlepsze domy dziecka nie są w stanie zapewnić, dają swój czas, a przede wszystkim swoje uczucia. Bo tata, nawet jeśli nie ten "prawdziwy", znajdzie czas na męskie rozmowy, mama, nawet jeśli nie biologiczna, zawsze znajdzie miejsce w swym sercu dla jeszcze jednego dziecka – mówił ks. Cuber. 

Szczegółowych informacji na temat rodzicielstwa zastępczego można było zasięgnąć w specjalnych punktach konsultacyjnych, które w niedzielne popołudnie zorganizowano przy Gimnazjum nr 2, gdzie po Mszy odbywał się rodzinny piknik. Na brak atrakcji narzekać nie można było. Na setki mieszkańców miasta, którzy zawitali na przygimnazjalne tereny zielone, czekały występy artystyczne, w tym koncert zdobywającego coraz większą popularność i uznanie zespołu „Jedna Droga” działającego przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu. Dzieci, ale też rodzice, a nawet dziadkowie garnęli się do uczestnictwa w przezabawnych konkursach. Kusiły nie tylko nagrody, ale przede wszystkim gwarancja znakomitej, rodzinnej zabawy. Po trudach, szczególnie sportowych konkurencji, nie mogło zabraknąć rarytasów z grilla, słodkości i napojów.

 

Opracowała J.R.