Relacja z Marszu dla życia i rodziny - Tarnobrzeg 2016 

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w dzień Pańskiego Objawienia w Tarnobrzegu barwne korowody przeszły ulicami miasta. W mieście Orszak Trzech Króli organizowany był po raz drugi, natomiast w Polsce już po raz piąty.W Tarnobrzegu barwne korowody przeszły ulicami miasta. W mieście Orszak Trzech Króli organizowany był po raz drugi, natomiast w Polsce już po raz piąty. Do Marszu włączyło się ponad 80 miast z całego kraju oraz poza granicami, min. na Ukrainie w Kamieńcu Podolskim czy w Hiszpanii. Orszak nawiązuje do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych pochodów rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach radosną i dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa. W tym dniu mieszkańcy poczuli się jak Mędrcy, którzy wyruszyli w długą wędrówkę by oddać pokłon Bożej Dziecinie. Orszak był wspaniałą okazją do włączenia się i uczestnictwa całych rodzin. Dzieci mogły zobaczyć jak radosne i otwarte może być chrześcijaństwo, a dawanie świadectwa może przybierać różnorodne formy. W tym roku przewodnim hasłem Orszaku było: „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. Marsz ma już swój oficjalny hejnał, którego autorem jest kompozytor Michał Lorenc. Papież Benedykt XVI poinformowany o Orszaku udzielił apostolskiego błogosławieństwa uczestnikom Orszaku oraz łączył się duchowo z pokoleniami ludzi poszukujących Boga. Podejmujących wędrówkę do duchowego Betlejem, by spotkać Syna Bożego, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem.

Organizatorami w naszym mieście były tarnobrzeskie parafie, Szkoły Katolickie im. błogosławionego Jana Pawła II, Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu oraz Rycerze Kolumba. Patronat honorowy objął jego ekscelencja biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz oraz Prezydenta Miasta Tarnobrzeg Norbert Mastalerz.

Orszak rozpoczął się Mszą św. odprawioną w poszczególnych parafiach i tak o godz. 9.30 w kościele pw. Św. Barbary, o godz. 10.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o 10.30 w kościele Chrystusa Króla. Po Mszy św. barwne korowody prowadzone przez Mędrców ruszyły ulicami miasta by ok. godz. 12.00 spotkać się na Tarnobrzeskim Rynku i tam oddać pokłon Bożej Rodzinie. W tym roku każda parafia, miała swój dominujący kolor symbolizujący inny orszak królewski. I tak parafia św. Barbary kolor czerwony, parafia MBNP kolor zielony, i parafia Chrystusa Króla kolor niebieski. Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i odczytaniu Ewangelii odbyło się wspólne tarnobrzeskie kolędowanie. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich. Każde dziecko, mogło również skorzystać z poczęstunku, który zorganizowało KCPR, a uczestnicy Orszaku zarówno młodsi jak i starsi otrzymali korony królewskie oraz śpiewniki i okolicznościowe znaczki.