Relacja z Marszu dla życia i rodziny - Tarnobrzeg 2016 

Marsz dla Życia i Rodziny w Tarnobrzegu

2 czerwca br. w Tarnobrzegu odbył się drugi Marsz dla Życia i Rodziny. Tegorocznym hasłem Marszu było: „Kierunek – Rodzina”. Marsz wspólnie zorganizowało Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu oraz Szkoły Katolickie im. bł. Jana Pawła II. Marsz rozpoczął się na Miejskim Rynku Mszą św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Edwarda Frankowskiego. Obecni byli wraz ze swoimi parafianami duszpasterze ze wszystkich tarnobrzeskich parafii oraz przybyli goście z okolicznych miejscowości. O oprawę Mszy św. zadbali wolontariusze KCPR w Tarnobrzegu. Podczas homilii ks. biskup poruszył problemy z jakimi stykają się dzisiejsze rodziny. Mówił o działaniach, które godzą w polską rodzinę, o trudnościach z jakimi przyszło zmagać się młodym, którzy porzucają swój dom i emigrują w poszukiwaniu lepszej egzystencji. Podsumowując inicjatywę jaką stały się w naszym kraju marsze podkreślał, że dzięki właśnie takim pomysłom i pracy wielu wolontariuszy powstaje społeczność zorganizowana i ujednolicona, która broni najważniejszej wartości jakim jest życie.

Marsz przeszedł głównymi ulicami miasta, uczestniczyły w nim rodziny, obecne na Eucharystii, oraz napotkane na trasie przemarszu, które korzystając z niedzielnej pięknej pogody włączyły się do wspólnego maszerowania. W kolorowym korowodzie uczestnicy nieśli białe balony, transparenty, plakaty, hasła, prace plastyczne na temat rodziny przygotowane przez uczniów tarnobrzeskich szkół. Podczas Marszu swoimi świadectwami dzieliły się rodziny biorące w nim udział.

Czoło kolumny stanowiły wspólnoty i organizacje działające na rzecz rodziny, następnie zgromadzonych prowadziła Parafialna Orkiestra Dęta z Komorowa, Liturgiczna Służba Ołtarza, dalej szły siostry zakonne, księża, pielęgniarki i osoby niepełnosprawne. Najliczniejszą grupę stanowiły rodziny, młode małżeństwa z dziećmi, babcie i dziadkowie, którzy swoim uczestnictwem postanowili włączyć się w pokojową rodzinną manifestację. W Marszu udział wziął ks. biskup Edward który przeszedł całą przygotowaną trasę. Pomocą służyli uczniowie klas policyjnych, czuwając nad bezpiecznym i sprawnym przejściem uczestników marszu. Honorowy patronat nad Marszem objęli Biskup Diecezji Sandomierskiej oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Zwieńczeniem Marszu był Wielki Piknik Rodzinny na boisku szkolnym, organizowany przez parafię św. Barbary i Gimnazjum nr 2. im. Jana Słomki. Tereny zielone obok szkoły wypełniły się licznie zgromadzonymi rodzinami. Szczególnie kapryśna pogoda w tym roku, dopisała i organizatorzy mogli cieszyć się obecnością wielu przybyłych uczestników i gości z sąsiednich parafii. Parafiada rozpoczęła się już przed południem, na placu kościelnym kiermaszem ciast i loterią fantową. Popołudniowy piknik, obfitował w wiele atrakcji dla rodzin, dzieci i młodzieży. W programie parafiady znalazły się konkursy, koncerty m.in. zespołu muzycznego „Jedna Droga”, „Karaoke”, występy solistów, pokazy Karate oraz prezentacja kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, mecze piłki nożnej i plażowej, nauka jazdy konnej, pokazy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, turnieje i zawody, prezentacje samochodów służbowych policji i straży pożarnej, pokazy strzeleckie, zawody mini-szybowców i wiele innych atrakcji np. kulinarnych.

Jak co roku dużą popularnością cieszyły się loterie fantowe, bo każdy los wygrywał. Zainteresowanie najmłodszych skupiało się wokół łowienia rybek oraz wyścigów samochodzików. Każde dziecko za udział w grze dostawało nagrodę. Chętnych do zabaw – czego wyrazem były długie kolejki – nie brakowało. Można więc śmiało powiedzieć, że tegoroczna parafiada szczególnie udała się organizatorom. Tańce i śpiewy trwały jeszcze po zachodzie słońca. Żal było opuszczać tak udaną zabawę. Organizatorzy zapraszają za rok i obiecują równie przyjemną rodzinną imprezę.

Podobnie jak w roku ubiegłym dochód z loterii fantowej, stoiska z grochówką oraz z kiermaszu ciast przeznaczony został na dofinansowanie uczestnictwa dzieci z uboższych rodzin w turnusach wakacyjnych.

 

Serdecznie dziękujemy Prezesom, Dyrektorom, Właścicielom firm i instytucji . Są to:

Stanisław ANDRYSIEWICZ - ZAKŁAD BUDOWLANO REMONTOWY „Andbud” TARNOBRZEG
TARNOBRZESKA SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA W TARNOBRZEGU
Bank Spółdzielczy Tarnobrzeg
TARNOBRZESKIE WODOCIĄGI SP. Z O.O.
PW KARABELA SP. Z O.O. TARNOBRZEG
Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu
Czakmiusic
PPHU "Magdalena" Lesław Chwałek oś Zakrzów Tarnobrzeg
Pilkington Automotive Poland
Hurtownia „Kontakt” Krystyna Gburyk
Euro-Szkoła Bis Jacek Sadrakuła i Synowie
PPHU PALIŃSKI Jan Paliński
Sejmik Województwa Podkarpackiego
Bank Żywności w Tarnobrzegu
Bolesław i Danuta Wójcikowscy Piekarnia „Monika”
Drukarnia Neiko
Hurtownia artykułów papierniczych Regpol
Drukarnia Druczek