Relacja z Marszu dla życia i rodziny - Tarnobrzeg 2016 

Chrońmy życie

 
 

Okno życia

Okno Życia

specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowo narodzone dziecko, nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo. Okno matka może otworzyć z zewnątrz. W środku jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujące się w pobliżu siostry zakonne. Pozostawiony noworodek znajduje się w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Dziecko przechodzi badania w szpitalu, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle rozpoczynana jest procedura adopcyjna. „Okno życia” jest oznaczone papieskim herbem Jana Pawła II, logo Caritas i napisem „Okno życia”.

Okno życia przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu ul. Konstytucji 3 Maja 11 Czynne całą dobę. O każdej porze dnia i nocy pozostawiony noworodek znajdzie opiekę.
 
 
 
 

Opieka hospicyjna

 
Opieka hospicyjna oznacza aktywną i wszechstronną opiekę nad osobami cierpiącymi na postępujące, przewlekłe choroby o niekorzystnym rokowaniu.

Pojęcie opieki paliatywnej i jej rozwój mają stosunkowo krótką historię. Według powstałego w 1990 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opieka hospicyjna jest to „aktywna, dotycząca wszystkich sfer życia opieka nad pacjentem cierpiącym na schorzenie niepoddające się leczeniu przyczynowemu”. Współczesna idea opieki hospicyjnej nie wyrasta z niedostatków medycyny czy systemu opieki zdrowotnej, ale współpracuje z nimi i korzysta z ich osiągnięć. Jej zadaniem nie jest przyspieszenie czy opóźnienie śmierci chorego. Jest ona nakierowana na utrzymanie najwyższej możliwej jakości życia pacjenta.

Hospicjum mieści się:

  • przy ul. Konstytucji 3-go Maja 11 (przy kościele MBNP) tel. 15-823-17-67 wew. 28

  • przy ul. Dąbrówki 44 tel. 15-823-78-00 Więcej informacji można uzyskać tutaj.

 

Wolontariat dla starszych i chorych

 
Pomoc koordynowana jest przez sekretariat KCPR. Wszelkie informacje dostępne są w godzinach 9:00-18:00 (tel. 515-425-207, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. )